दस बुँदे विराटनगर घोषणापत्र जारी गर्दै नेपाल–भारत साहित्य महोत्सव सम्पन्न

 

विराटनगर  /  दश बुँदे विराटनगर घोषणापत्र जारी गर्दै तीन दिने नेपालभारत साहित्य महोत्सव सम्पन्न भएको

विराटनगर महानगरपालिका भारतको मेरठस्थित क्रान्तिधरा साहित्य अकादमीको संयुक्त आयोजनामा विराटनगरमा जारी महोत्सव आइतबार औपचारिकरुपमा सम्पन्न भएको हो नेपाली साहित्य पुस्तक हिन्दीमा हिन्दी साहित्यका पुस्तकलाई नेपालीमा अनुवाद गरी दुवै देशको साहित्यलाई एकअर्को देशमा प्रवर्द्धन गर्नेसहित १० बुँदे घोषणापत्र जारी गर्दै महोत्सव सम्पन्न भएको

त्यस्तै महाभारतकालीन राजा विराटको दरबारलाई महाभारत सर्किटसित जोड्ने विषयमा पुरातात्त्विक विभाग इतिहासकारसित समन्वय गरेर थप अध्ययन अनुसन्धान गर्ने जारी घोषणापत्रमा उल्लेख

आगामी महोत्सवमा दुवै देशका विश्वविद्यालय, कलेज विद्यालयमा अध्ययन गर्ने युवा स्रष्टालाई बढीभन्दा बढी सहभागी गराइने, वार्षिक साहित्य महोत्सवबाहेक अन्य वर्षौंभरि दुवै देशमा विभिन्न साहित्यिक कार्यक्रम आयोजना गर्ने एकअर्का देशमा आमन्त्रण गर्ने, युवा साहित्यकारलाई प्रोत्साहित गर्नेलगायत घोषणपत्रमा उल्लेख

विराटनगर महानगरपालिकाका मेयर नागेश कोइरालाले साहित्य महोत्सवको समापन गर्दै भाषा, साहित्य, कला संस्कृतिका माध्यमबाट दुई देशबीचको सम्बन्ध बलियो बनाउन भूमिका खेल्ने बताए उनले आफू महानगरको नेतृत्वमा आएदेखि नै साहित्य महोत्सव गर्ने योजना बनाएको सुनाए

आगामी दिनमा थप व्यवस्थित वृहत कार्यक्रम गर्ने उनको भनाइ थियो भौतिक विकासलाई मात्रै हामीले विकासका रुपमा लिने गरेका छौँ”, प्रमुख कोइरालाले भने, “भौतिकसँगै भाषा, साहित्य, कला संस्कृतिको पनि विकास हुनुपर्छ त्यसो भयो भने मात्रै समृद्धि संस्कारयुक्त समाज निर्माण हुन्छ

नेपालका वटै प्रदेशसहित भारतका सबै राज्यबाट प्रतिनिधिमूलक तीन सय ५० भन्दा बढी साहित्यकारको सहभागिता रहेको थियो   महोत्सवमा कृति विमोचन, विभिन्न विषयमा बहस, अनुवाद साहित्यमाथि विमर्श, बहुभाषी गजल, मुक्तक, चारु, लघुकथा कवि गोष्ठीसमेत  भएको थियो

महोत्सवमा दुई सय ५० भन्दा बढीले सिर्जना वाचन गरेका थिए अग्रज साहित्यकार विवश पोखरेलको अध्यक्षतामा भएको समापन कार्यक्रममा वरिष्ठ साहित्यकार दधिराज सुवेदी, मेरठ अकादमीका अध्यक्ष डा विजय पण्डित, चेतना संरक्षण प्रतिष्ठानकी अध्यक्ष गङ्गा सुवेदी, वरिष्ठ साहित्यकार डा घनश्याम न्यौपाने परिश्रमी, पोखराका साहित्यकार बलराम उपाध्याय रेग्मी, भानु कला केन्द्रकी अध्यक्ष माया पौडेल, कार्यक्रम संयोजक देवी पन्थी, चन्द्रागिरि साहित्य प्रतिष्ठान काठमाडौँ अध्यक्ष जनार्दन अधिकारी धड्कन, साहित्यकारसमेत रहेका महानगर प्रमुखका प्रेस सल्लाहकार मीनकुमार नवोदित, सार्क कल्चरल सोसाइटी नेपालका अध्यक्ष राजेन्द्र गुरागाईँ, कवि गोकुल अधिकारीलगायतले भौगोलिक सीमाले नेपाल भारतलाई विभाजित गरे पनि कला, साहित्य संस्कृतिले जोडेको बताएका थिए उनीहरूले विराटनगर महानगरले भाषा, साहित्य, कला संस्कृतिलाई महत्त्व दिएको भन्दै प्रशंसा गरे

 

Share:

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp