फूलै फूलको शहर बन्दै दमक, सबै सघं सस्थाहरुको ऐकवद्धता, बिरुवा जोगाउने जुक्तिमा सहमती(भिडियोमा हेरौ)

 

दमक/
झापाको दमकमा रहेको रेडक्रस सोसाईटि उप-शाखाको बैठक कक्षमा सोमबार बिहानै एक हुल मानीसहरुको भेला भएको थियो ।
त्यहाँँ सहभागी हुनेहरु दमकका कुनै न कुनै सघं सस्थामा आवद्ध भएर नेतृत्व तहका काम गरिरहेका मध्येका प्रतिनिधी थीए ।
यो भेलाको आयोजना गरेको हो रेडक्रस दमकले । रेडक्रस सबैको साझा सस्था भएकोले सबैको अपनत्व हुन्छ भन्ने अभिप्रायले दमकका सरोकारवालाहरुलाई भेला पर्ने काम भएको हो ।

भेला हुनुको मुख्य उद्धेस्य दमकलाई कसरी हराभरा बनाउने भन्नेबारेमा छलफल गर्नु थियो । भौतिक पूर्वाधारको दृष्टिकोणमा अन्य पाकिला भन्दा निकै अघी बढिरहेको दमक वातावरण संरक्षणमा चाहि कम चासोमा पर्यो भनेर चिन्तासँगै चिन्तन गर्नकालागि यहाँ भेला गराइएको रेडक्रस दमकका सभापति प्रकाश बुढाथोकीले बताउनु भयो ।

दमकका रहेका दर्जनौ सघं सस्थाबाट प्रतिनिधीत्व हुने गरि भएको उपस्थितीबाट दमकमा बृहत बृक्षारोपणको आवश्यकता औलाइएको थियो । साथै त्यसरी बृक्षारोपण गरिएका विरुवाको संरक्षणमा देखिएका चुनौती र अव कसरी अघी बढ्न सकिन्छ भन्नेबारेका विकल्पमा पनि छलफल भएका थीए ।

आगामी जेष्ठ २२ गते विस्व वातावरण दिवसको अवसर पारेर दमकलाई साँच्चै हरित नगर बनाउने अभियान थालीने भइएको छ । यसकालागि आवश्यक पर्ने विरुवाको बन्दोबस्त गर्नेहरु त्यहि छलफलबाट पनि निस्किए । रेडक्रस आफैले, दमक उद्योग वाणिज्य सघंले, दमक नगरपालिकाले साथै छलफलमा सहभागी भएका विभिन्न सघं सस्थाका प्रतिनिधीहरुले त्यस दिन आवश्यक पर्ने विरुवाको प्रबन्ध गर्ने जिम्मा लिए ।

अव ती संकलीत विरुवा कहाँ रोप्ने भन्नेबारेमा छलफल सुरु भयो । छलफलमा सहभागी भएकाहरुले सकभर एकै ठाउँमा एकै प्रकारका विरुवा रोपौ भन्ने आशयका कुराहरु राख्नु भएको थियो ।

खासगरि हम्से दुम्से सामुदायीक वन क्षेत्रको शहिद वनबाटिका भित्र क्षेत्र छुट्याएर बृक्षारोपण गर्ने भन्नेबारेमा सहमती भयो । त्यहाँ समुह समुह बनाएर बृक्षारोपण गर्ने र त्यसको संरक्षण गर्न भने क्यालेण्डर बनाएर यीनै सघ. सस्थाहरुलाई खटाउने कुराहरु निस्केका थीए । अनी केहिले चाहि त्यसो मात्रैले पनि सम्भव नहोला बरु जुन ठाउँमा बृक्षारोपण गरिन्छ त्यहि ठाउँका नागरिकलाई उत्तरदायी बन्ने जिम्मेवारी दिनु पर्छ र संरक्षण हुन्छ भन्ने कुराहरु पनि तरङ्गीत भए । केहिले भन्नु भयो बरु ठाउँ ठाउँमा एक जना मालीको पनि प्रबन्ध गरौ । दमक नगरपालिकालाई भनेर बिरुवा गोडमेल गर्ने र त्यसको सम्पूणर् हेरचाह गर्नकालागि एकजना हेरुवा नियूक्ती गरौ ।

यस्तै छलफलमा रोपीएका बिरुवामा सिचाईको प्रबन्धका बारेमा पनि चर्चा भयो ।दमक खानेपानी सस्थानले बिरुवा रोप्नु अघीनै त्यस ठाउँमा जमिन भित्रबाट पाईप बिच्छाउने काम पनि गरौ । कम्तिमा खडेरीको समयमा त्यहाँ सिचाई गरिनु पर्छ । त्यसकालागि समन्वय गरेर काम गरौ । भन्ने प्रस्ताव राख्यो ।

सबैका आ आफ्ना तर्क आए । सबैले आ आफ्ना बिचार मार्फत दमकलाई कसरी हरित नगर बनाउन सकिन्छ र यहाँ घुम्न लायक पालिका बनाउन सकिन्छ भनेर चिन्तन गरेका थीए । यसपछि एउटा समिती बन्यो । यी सबै कामको समन्वय गर्नकालागि भनेर ।

रेडक्रस दमकका सभापति प्रकाश बुढाथोकीको संयोजकत्वमा नौ सदस्य निर्माण भयो । यसमा सबै सघं सस्थाहरुलाई अटाउने गरि क्षेत्रगत रुपमा समेटदै अहिलेको समिती निर्माण भएको हो ।

यो समिती मार्फत अव दमकलाई हराभरा नगर बनाउने अभियान चल्ने छ । दमकका सार्वजनिक स्थानमा बृक्षारोपण गरि त्यसलाई आकर्षकको केन्द्र बनाइने छ ।

खासखरी दमक एउटा फूलै फूलको नगर हो भन्ने कुराको सन्देश दिन यो अभियानले महत्वपूणर् भूमिका निर्वाह गर्ने गठीत समिती संयोजक प्रकाश बुढाथोकीले उज्यालो खवरलाई जानकारी दिनुभयो ।

छलफलमा कस्ले के बोल्नु भयो भन्ने कुराको भिडियो यहाँ राखीएको छ ।

Share:

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp