‘मान्छे चिर्दा डर लाग्दैन ?’ यो प्रश्न डा. चन्द्रमोहन शाहलाई (भिडियो सहित)

 

दमक/
मान्छेले मान्छेलाई चिर्नु पर्ने । त्यो पनि कुनै मुर्दा शरिर होईन । जिउँदो मान्छे । ओछ्यानमा सुताएर कैची तथा ब्लेटको प्रयोग गरेर साधारणतया मान्छेले जनवार काटेझै गरि चिरेझै गरि मान्छेले मान्छे पनि चिर्ने गर्छन ।

मान्छेले जनवारको हत्या पछि वा मृत्यू पछि चिर्ने गर्छन भने खास गरि मान्छेलाई मर्न नदिनकालागि मान्छेले मान्छे चिर्ने गरिन्छ ।
मान्छे चिर्न जो कसैले सक्दैनन् । जान्दैनन । यस सम्बन्धीको विषेश शिक्षा लिनु पर्छ । वर्षौको अध्ययन चाहिन्छ । प्रयोगात्मक सिकाई सिक्नु पर्छ । अनी मात्रै मान्छे चिर्न पाइन्छ । त्यो पनि मान्छेलाई मारेर होईन मर्नबाट बचाउँनकालागि ।

डा. चन्द्रमोहन शाहको घर दमक हो । उहाँ एक सफल व्यवसायी बिक्रम शाहको छोरा हुनुहत्हुनुन्छ । एक व्यापारिक घरानामा जन्मनु भएका शाह भने चिकित्सा क्षेत्रमा लाग्नु भयो । चिकित्साको पनि शल्यकृया अर्थात चिरफार गर्ने विभागमा ।

यो क्षेत्रमा उहाँ लाग्नु भएको करिव १५ वर्ष भयो । यो अवधिमा ३ हजार भन्दा बढि मानीसहरुको चिरफार गरेर सफल उपचार गराउनु भएको छ । नयाँ जीन्दगी बनाइदिनु भएको छ । किनकी यो काम उहाँको व्यवसायीक काम हो । पेषा हो । पेषागत जिम्मेवारी मात्रै हो शाहले पुरा गर्नु भएको ।

डा. शाह अहिले आम्दा अस्पताल दमकमा कार्यरत हुनुहुन्छ । बिहान र बेलुकाको फुर्सदको समयमा दमक ६ मा रहेको भट्टराई ओखती घरमा पनि पनि बसेर विभिन्न रोग सम्बन्धीको सेवा दिनु हुन्छ ।

खासगरी उहाँले चिरसफारसँगै अन्य रोगमा पनि गहिरो अध्ययन गर्नु भएको छ । पिसाव, पायल्स, फिसर, फिस्टुला, हाईड्रोशिल, हर्निया, प्रोस्टेण्ट, पित्तथैली, गाँठागुठी सम्बन्धी पनि अध्ययन गर्नु भएको छ ।

हामीले भट्टराई ओखती घरमै बसेर उहाँको चिकित्सकिय यात्राका साथै काम गर्दाका अनुभग र उहाँको विषेशज्ञताका बारेमा कुराकानी गरेका छौ ।

यस सम्बन्धीको भिडियो यहाँ राखीएको छ ।

Share:

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp