रतुवापछि मावाको पाता कसीदै, छेउछाउका बासिन्दाले भन्न थाले अव ढुक्कले सुत्न पाइन्छ’(भिडियोमा हेरौ)

दमक/
दमक ३ स्थित पदम माया सुवेदीको घर यहाँ रहेको मावा नदिले तीन पटक सम्म बगाईदियो । पटक पटक आफ्नो थाकथलो छोड्दै उहाँ बसाई अरुकोमा शरण लिएर बस्नु पर्यो ।

अहिले भने उहाँको घर अगाडीनै बडेमा बाँध बाधीएको छ । मावा नदिलाई पश्चिम तर्फको धारमा लगाएर पक्की तटबन्धन निर्माण भएको छ । यसले गर्दा अव मावामा आएको बाढिको भङ्गगालो उहाँको घरमा पस्दैन भन्नेमा सुवेदी ढुक्क हुनुहुहुन्छ ।

यही ठाउँका शन्त तामाङ बर्खाको समयमा रातको समयमा राम्रो निन्द्र लाग्दैन थियो । आकाशमा कालो बादल देखिने बित्तिकै उहाँको मनमा पनि डरको कालो धव्वा परिसकेको हुने थियो । किनकी आकाश गड्याङ गुडुङ गर्यो भने मावाको भेल सबै गाउँ पस्ला अनी आफ्नो थाकथलोनै बगाएर लग्ला भन्ने चिन्ता उहाँमा बढ्थ्यो । तर अहिले भने उहाँलाई त्यस प्रकारको कुनै डर छैन । याहँ बनेको तटबन्धनले भर दिएको छ । मावाले मार्दैन भन्नेमा अव उहाँ ढुक्क हुनुहुन्छ ।

मावामा अहिले करिव २ किलोमिटर बाँध बाधीएको छ । तर अझै १० किलोमटर बाँध बाँध्नु पर्ने आवश्यकता छ । अहिले यहाँ बाँधीएको काम एडिविको आर्थीक सहयोगमा हो ।

 

स्थानीय जनप्रतिनिधी भन्छन् थप बाँध बाँध्न नेपाल सरकारसँग पनि माग गर्ने अथवा यही एडिवीलाई थप अनुरोध गरेर भएपनि यसको काम पूर्ण गर्ने सोच रहेको छ । दमक नगरपालिका वडा नं ३ का वडाध्यक्ष नबिन बराल भन्नु हुन्छ यहाँ जति बाँध बनेको छ त्यसले यहाँ हुने मानवीय र भौतीक क्षती रोक्ने छ । काम सुरक्षीत र सन्तोषजनक छ ।

दमकमा रतुवा र मावाको पाता बाँध्ने भन्दै हरेक तहको चुनावमा मुख्य एजेण्डा नै बन्ने गरेको छ । त्यसैले पछिल्लो समय यहाँको रतुवा नदिमा बाँध बाँध्ने काम दमक क्षेत्र पट्टि करिव सम्पन्न भएको छ । अव मावा क्षेत्र पट्टि तुलनात्मक रुपमा धेरै छ । तर यो काम महगो, अन्य भौतीक निर्माण भन्दा ढिलो समेत बन्ने भएकोले यसको गति केहि सुस्त जस्तो देखिने यसका प्राविधिकहरुले बताएका छन् ।

भिडियोमा हेरौ

 

Share:

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp