Search
Close this search box.
"किसानलाई सुन्तला टिपेर बिक्रि गर्न भ्याइनभ्याइ"

धनकुटाका किसान सुन्तला बिक्री गर्न व्यस्त

धनकुटा  जल्लिाको धनकुटा नगरपालकिा, सहदिभूम गाउँपालकिा, पाख्रीवास नगरपालकिा र चौबीसे गाउँपालकिामा अहलिे सुन्तलाले पहेँलपुर भएको छ।

बोटभरी लटरम्म सुन्तला छन्। कसिानलाई सुन्तला टपिेर बक्रिी गर्न भ्याइनभ्याइ छ।

व्यापारी गाडी लएिर बगानमै पुग्छन्। व्यापारीलाई कसिानले पहल्यिै क्रेटमा सुन्तला हालेर तयारी अवस्थामा राखदिन्छिन्। यहाँका कसिानको मुख्य आम्दानीको स्रोत नै सुन्तला हो।धनकुटा नगरपालकिा-३ सप्तिङिका कृषक जलन राईका अनुसार गाउँमा एकजना कसिानले वार्षकि एक लाखदेख ि२५ लाख रुपैयाँसम्मको सुन्तला बेच्छन्।


यहाँ उत्पादन भएका सुन्तला सुनसरी, मोरङ, झापासहति काठमाडौँसम्म पुग्ने गरेको छ। धेरै व्यापारी र ग्राहकको रोजाइमा सहदिभूमकिो सुन्तला पर्ने गरेको छ।
सहदिभूमकिो खोकुमा उत्पादति सुन्तला एसयिाकै गुलयिो सुन्तला भन्ने गरेका कारण पन ियहाँको सुन्तला रोजाइमा पर्ने गरेको हो।धनकुटा नगरपालकिा-३ का कुषक राई पन िआफ्नो बारीमा उत्पादन भएको सुन्तला बेच्ने तरखरमा छन्। २२ वर्षीय राई केही वर्षयता आमाबुवाले गर्दै आएको सुन्तला खेती स्याहार्दै हरेक वर्ष उत्पादन भएको सुन्तला बेच्दै आएका छन्।
करबि २५ रोपनी क्षेत्रफलमा लगाएको सुन्तलाबाट उनको परविारले वार्षकि १५ लाख रुपैयाँ आम्दानी गर्दै आएको छ। आम्दानी र उत्पादन राम्रो भएकै कारण उनका साथीहरू वदिेशनिे क्रम बढरिहँदा उनी भने सुन्तला खेतीमै रमाएका छन्। अरू खेतीभन्दा सुन्तला खेती गर्न सहज हुने उनको भनाइ छ।

Share:

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp