Search
Close this search box.
"स्पाईन यूटिन"

दमकमा खुल्यो मेरुदण्ड सम्बन्धीको उपचार गर्ने छुट्टै यूनिट

दमक/
मेरुदण्ड सम्बन्धीको समस्या भयो भने दमकमा सहज उपचार हुँदैन । मेरुदण्डमा समस्या हुने बित्तीकै एम आर आई र सिटि स्क्यान गरेर त्यसको अवस्थाको बारेमा जाँच गरिन्छ । यी दुई मध्ये दमकमा सि टि स्क्यान मात्रै छ । एम आर आई गर्न अझैपनि दमक बाहिर नै जान पर्छ । यस्तो चुनौतीका बाबजुत पनि दमकमा मेरुदड सम्बन्धीको उपचार गर्ने बेग्ले यूनिट स्थापना गरिएको छ ।

दमक स्थित एडभान्स मल्टि स्प्यासिलिटि हस्पिटलले मेरुदण्डको उपचार गर्ने सम्बन्धीको छुट्टै यूनिटको शुक्रबार एक औपचारिक कार्यक्रम गरेर समुद्धघाटन गरेको छ । बरिष्ठ हाडजोर्नी तथा नशा रोग विषेशज्ञ प्रोफेसर डा. गौरवराज ढकाल र अस्पतालका सञ्चालक दिपक खरेलले सो यूनिटको सुभारम्भ गर्नु भयो ।

मेरुदण्ड सम्बन्धीमा अत्याधिक खोज गर्नु भएका प्रोफेसर डा. ढकाल काठमाडौ स्थित बिर अस्पतालको राष्ट्रिय ट्रमा सेन्टरमा काम गर्नुु हुन्छ । दमक स्थाई घर हुनु भएका उहाँको सपना छ दमकलाई मेरुदण्ड सम्बन्धीको उपचार गर्ने हव बनाउने । यहि लक्ष्य पुरा गर्नकालागि पनि अस्पतालसँग सहकार्य गरेर स्पाईन यूनिट खडा गरेको उहाँले सुनाउनु भयो ।

महागो पैसा तिरेर दमक बाहिर जाने परम्पराको अन्त्य गर्न यस प्रकारको यूनिटले मद्धत पुग्ने विस्वास गरिएको छ । यो यूनिटमा एडभान्स अस्पतालका हाड जोर्नी तथा नशा रोेग विषेशज्ञ डा. अनुप पोखरेलले नेतृत्व गर्नु हुने छ । उहाँलाई काठमाडौ बाट वा पछाडीबाट डा. पोखरेलले सहयोग गर्ने जनाइएको छ ।

दमकका बिभिन्न अस्पतालमा काम गर्ने हाडजोर्नी तथा नाशा रोग विषेशज्ञ सहितको टोलीले बिहिबार दमक स्पाईन क्लव पनि गठन गरेको छ । यसबाट पनि सबै चिकित्सकहरु बिचको पारस्परिक सम्बन्ध विकास गर्न मद्यत पुग्ने र यसले बिरामीको अवस्था कहाँ कस्तो छ र कसरी उपचार गराइरहिएको छ भन्नेबारेमा अनुभव साटासाट समेत हुने विस्वास लिइएको छ । यो क्लवको संरक्षक पनि डा. ढकालले नै रहनु भएको छ ।

Share:

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp