Search
Close this search box.
" खस्कदै अर्थतन्त्र"

सरकारले पैसामात्रै थुपार्यो, खर्च गरेन, वित्तीय तरलता यो आर्थिक वर्ष सम्मै रहने पूर्वानुमान

दमक/
गत पुष मसान्तमा सरकारले अर्धवार्षिक कर संकलन गर्यो । अर्वौ रकम संकलन गरेको सरकारले खर्च भने गर्नै सकेको छैन । अहिले सम्म पुजीगत खर्च १५ प्रतिशत पनि पुग्न नसक्नुले सरकारको खर्च गर्ने क्षमता कमजोर हुँदै गएको प्रष्ट देखिन्छ । केहि मन्त्रीहरुले खर्च बढाउँन कर्मचारीलाई दवाव दिएपनि दवावमा गरिएको खर्चले बेरुजु देखिने डरले पनि आवश्यक मात्रामा खर्च हुन नसकेको अर्थ सम्बन्धीका जानकारहरु बताउँछन् ।

सरकारको खातामा अहिले ३ अर्व बढि पैसा छ तर त्यो रकम चालु खर्च अन्तर्गत मात्रै खर्च भइरहेको छ । जवसम्म सरकारले पुजीगत खर्च गर्न सक्दैन तव सम्म बैक तथा वित्तिय सस्थाहरुमा आर्थीक तरलता आउने अर्थशास्त्री दिलनाथ दंगालले बताउनु भयो । उज्यालो खवरसँगको संक्षीप्त कुराकानीमा उहाँले बैकं तथा वित्तिय सस्थाहरुमा बचत गर्ने भन्दा ऋण माग गर्ने बढि भएका कारण पनि यस्तो स्थिती आएको बताउनु भयो ।

कोरोनाको जोखिम कम हुँदैजादा नागरिकले विभिन्न क्षेत्रमा लगानी बढाउने योजना बनाए । योजना अनुसार लगानीका लागि वित्तिय सस्था धाउन थाले । लामो समय पैसा लगानी गर्नबाट रोकिएका वित्तिय सस्था हौसिएर लगानी बढाए । अहिले बजारमा लगानी भएको रकम संकलन पनि सकेको छैन । त्यसैले निक्षेप संकलन कम र ऋण प्रवाह बढ्यो ।

यहि कारणले गर्दा अहिले सम्म बैक तथा वित्तिय सस्थाहरुले अहिले सम्म लगानी गर्न नसकेका हुन ।
सरकारले आफ्नो पुजिगत खर्चलाई चलायमान गराएर पूर्वाधार विकासको क्षेत्रमा खर्च नगरे सम्म बैक तथा वित्तिय सस्थाहरुमा आर्थीक तरलता निम्ती रहने दंगलले बताउनु भयो । तर अव चुनावको संघारमा आएको सरकारले त्यस प्रकारको खर्च समेत गर्न सक्ने स्थिती नरहेकोले यो आर्थीक वर्षभरी बैकं तथा वित्तिय सस्थाहरुले लगानी गर्न सक्ने स्थिती आउन नसक्ने उहाँको दावि छ ।

Share:

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp