Search
Close this search box.
"कृषि गणना"

झापामा कृषि गणनाको लागि सुपरिवेक्षक र गणक गरी १६६ जना खटाइने

झापा/ झापाका १५ वटै पालिकामा कृषि गणनाकोलागि सुपरिवेक्षक र गणक गरी १६६ जनालाई खटाउन लागिएको छ ।

कृषि गणनाको सार, कृषि योजनाको पूर्वाधार भन्ने मूल नाराका साथ राष्ट्रिय योजना आयोग केन्द्रीय तथ्याङ्क विभागले झापासहित देशभर आगामी बैशाख ६ गतेदेखि जेठ १९ गतेसम्म कृषि गणना गर्न लागेको हो । सोही अनुसार कृषि गणनाकालागि झापामा चैत १ गते जिल्ला कृषि गणना कार्यालयको स्थापना गरिएको थियो ।

कृषि गणना कार्यालयले सोमबार जिल्ला प्रशासन कार्यालय झापामा आयोजना गरेको कृषि गणना सचेतना सम्बन्धी गोष्ठीमा कृषि गणना अधिकृत चूडामणि लुइटेलले जिल्लामा ३३ जना सुपरिवेक्षक र १३३ जना गणक खटाउन लागेको बताए । राष्ट्रिय जनगणना २०७८ को प्रारम्भिक नतिजा अनुसार झापामा ९ हजार ४ सय कृषि परिवार रहेको छ ।

सोही तथ्यांकलाई आधार मानेर जिल्लाको १३१ वडामा ३७६ वडाखण्ड विभाजन गरी सुपरिवेक्षक र गणक खटाउने लागिएको उनले बताए । करारमा नियुक्ति भएका सुपरिवेक्षक र गणकलाई चैत २५ देखि बैशाख २ गतेसम्म मेची क्याम्पसमा तालिम दिने र त्यसपछि तथ्यांक संकलनका लागि ४५ दिनसम्म घरदैलो पठाइनेछ ।

कृषि मन्त्रालयले आगामी १० वर्षमा कृषि क्षेत्रमा गरेको लगानी कतिको सदुपयोग भन्ने उद्देश्यले पनि गणना गर्न लागेको उनको भनाई छ ।

Share:

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp