यी व्यक्ति जसले पहिलो प्रयासमै शिक्षक सेवामा नाम निकाल्न सफल भए (भिडियो कथा)

दमक/
इलामको चुलाचुली गाउँपालिकाका पदम ढकाल सामान्य परिवारमा जन्मेर हुर्कनु भएको हो र्। सरकारी सेवामा प्रवेश गरेर उहाँलाई देशमै केहि गर्ने सोच आयो । त्यहि सोच अनुसार उहाँले शिक्षक सेवाको तालिम लिनु भयो ।

दमक स्थित सि एस सि आई एजुकेशन फाण्डेशनमा उहाँले तालिम लिनु भयो । त्यसपछि सरकारले शिक्षक सेवा आयोगको मावि तर्फको परिक्षा खुलायो । आफुले रोजेको र सपनाको पेषामा सरकारले परिक्षा खुलाएपछि उहाँले फारम भर्नु भयो ।

त्यसपछि झन धेरै मिहनत गर्नु भयो । अन्तःत उहाँले कोशी प्रदेश कै उत्कृष्ट ंअंक ल्याएर उहाँले नाम निकाल्नु भयो र अहिले उहाँ मोरङको दुलारीमा रहेको सजीलाल माविमा दरबन्दी लिएर पढाइरहनु भएको छ । अग्रेजी विषयमा कोशी प्रदेशकै पहिलो नम्बरमा नाम निकाल्दाका संघर्षका कथा उहाँले यसरी सुनाउनु भयो ।

उहाँको नाम चाहि बिनिता नुगो लिम्बु हो । उहाँलाई लोक सेवा तथा शिक्षक सेवामा जती पढेपनि नाम निकाल्न सकिन्छ जस्तो लागेकै थीएन । तर उहाँले पहिलो पटकमै नाम निकाल्नु भयो । उहाँलाई पढ्यो र मिहनत गर्यो भने सफलता मिल्ने रहेछ भन्ने लागेर आफ्ना खुसीका कुरा साट्नु हुन्छ ।

पूर्वि नेपालको हिमाली जिल्ला ताप्लेजुङबाट शिक्षक सेवा आयोगले लिएको परिक्षामा जिल्लाकै तेस्रो नम्बरमा नाम निकाल्नु भएको हो गुणराज पौडेलले । पढ्न भनेपछि उहाँलाई मनै लाग्दैन थियो । १० देखी १५ मिनेट पढ्यो भने उहाँको ध्यान अन्तै जाने गर्दथ्यो । तर अहिले उहाँलाई दिन भरी पढम भन्दा पनि केहि हुँदैन । पढ्न सक्नु हुन्छ । पढेका कुरालाई कसरी दिमागमा नबिर्सने गरि सम्झीरहने भन्ने तरिका पनि उहाँले सिक्नु भएको छ र आफुले सिकेका कुरा उहाँ यसरी अरुलाई सुनाउनु पनि हुन्छ ।

पहिलो पटक परिक्षा दिने बित्तिकै प्राप्त हुने सफलता निकै कमलाई मात्रै मिल्छ । तर यो सफलता झापाको दमकमा रहेको सि एस सि आई एजुकेशन फाण्डेशनमा पढ्ने नौ जना प्रशिक्षार्थीहरुले प्राप्त गर्नु भयो । यसमा यहाँ सिकाउने प्रशिक्षकको प्रशिक्षणका साथै आफ्नै मिहनत प्रमुख रहेको प्रशिक्षक बालकृष्ण कोईरालाको भनाई छ ।

 

देशमा केहि गर्नु पर्छ भन्ने यूवाहरुको मनोभावना घट्दो छ । जो पनि विदेश जाने मात्रै सपना देख्छन् । तर देशमै बसेर देश बनाउने हुटहुटी भएकाहरुलाई सिप र ज्ञान दिदै नेपालमै काम गरौ भन्ने सन्देश दिन यस सि एस सि आईले यस्ता सिपमुलक प्रशिक्षण गराउने गरेको प्रिन्सिपल राजु गौतमले बताउनु भयो ।

सि एस सि आई दमकले शिक्षक सेवाजस्तै लोक सेवाका कक्षाहरु पनि सञ्चालन गरिरहेको छ । साथै अन्य कम्प्यूटरका कक्षाहरु समेत सञ्चालन गरेर प्राविधिक जनशक्ति उत्पादनमा समेत योगदान पुर्याइरहेको छ ।
भिडियो कथा हेरौ ।

Share:

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp